میلان الکترونیک آسیا

تابلو برق چیلر

chiller

فهرست مطالب

آشنایی با تابلو برق چیلر

یکی از مهمترین قسمت های چیلر که هم وظیفه حفاظتی و هم وظیفه کنترلی را بر عهده دارد، تابلو برق چیلر می باشد. در خصوص تابلو برق و انواع آن قبلا در صفحه ی تابلو برق صنعتی توضیح دادیم، تابلو برق چیلر شامل مجموعه ای از مدارات قدرت، کلید ورودی، کنترل فاز، کنترلر و سایر تجهیزات و قطعات جهت حفاظت کمپرسورها، فن های کندانسور(در چیلرهای هوا خنک) و مجموعه سیکل تبرید در برابر عوامل مختلف می باشد. این عوامل شامل قطع و یا جابجایی فاز، اضافه جریان، فشار بالای خط، فشار پایین خط، یخ زدگی و سایر پارامترها می باشد که در این مقاله به برخی از این عوامل اشاره خواهد شد.

جهت سفارش، بازسازی، به‌روزرسانی، تعویض یا اورهال تابلوهای چیلر و استعلام قیمت و دریافت مشاوره رایگان درخصوص پروژه خود با متخصصین میلان الکترونیک آسیا تماس بگیرید.
Chiller-switchboard

قسمت قدرت تابلوی چیلر

بخش قدرت تابلو چیلر شامل مدارات و قطعات مرتبط جهت روشن و خاموش کردن کمپرسور و فن های کندانسور می‌باشد. کمپرسورها به سه روش روشن می شوند.

۱ـ مستقیم(DOL) Direct online :

در این حالت کمپرسور توسط یک کلید حرارتی حفاظت شده و توسط کنتاکتور به صورت مستقیم خاموش و روشن می شود. معمولاً تمامی سایزهای کمپرسورهای اسکرال و سایز های زیر20HP کمپرسورهای رفت و برگشتی به این روش روشن می شوند. حفاظت کمپرسور در برابر اضافه جریان توسط کلید حرارتی و یا بمیتال انجام می شود.

۲ـ دو ضرب (Part winding) :

در این روش هر کمپرسور توسط دو کنتاکتور به صورت دو ضرب روشن و خاموش می شود. فاصله بین ضرب اول و دوم در حدود نیم ثانیه می باشد. مدار حفاظتی این مدل معمولاً شامل یک عدد محافظ حرارتی مغناطیسی (کلید حرارتی یا بمیتال) و کنتاکتور به ازای هر ضرب و به ظرفیت نصف جریان نامی کمپرسور می‌باشد معمولاً کمپرسورها از سایز HP ۲۰ تا HP   ۱۸۰ به این روش راه اندازی می شوند.

۳ـ ستاره مثلث :

روش ستاره مثلث یکی از روشهای معمول و مرسوم استارت موتورها می باشد که برای کمپرسورهای بالای HP ۱۸۰ استفاده می شود. این مدل راه اندازی شامل سه عدد کنتاکتور و یک عدد کلید حفاظتی می باشد. کمپرسورهای اسکرو و رفت و برگشتی بالای HP   ۱۸۰ به روش ستاره مثلث راه اندازی می شوند.

-انتخاب سایر تجهیزات قدرت

برای انتخاب سایز کلید حرارتی،بمیتال و کنتاکتور جریان نامی کمپرسور مد نظر قرار می گیرد. –در روش DOL : کنتاکتور و کلید حفاظتی ، اولین رنج بالای جریان نامی کمپرسور خواهد بود. به عنوان مثال برای کمپرسوری که جریان نامی A ۲۰ دارد.کنتاکتور A ۲۵ و کلید حرارتی ۲۳-۱۷ استفاده می شود. –در روش P.W :کنتاکتور و کلید حرارتی هرضرب مشابه به روش DOL ، اولین سایز بالاییِ نصف جریان نامی کمپرسور می باشد. برای مثال برای کمپرسور با جریان نامی A ۱۲۰ دو کنتاکتور با رنج ۶۵ آمپر و دو کلید حرارتی با رنج ۶۳-۴۰آمپر استفاده می شود . –∆/Y : در روش ستاره مثلث نیز مطابق با روش مرسوم، دو کنتاکتور براساس ۶۶٪ جریان نامی و یک کنتاکتور براساس ۳۳٪ جریان نامی انتخاب می شوند.سایز کلید حرارتی یا بمیتال نیز مطابق جریان نامی می باشد.

برای انتخاب درست اجزای تابلو برق چیلر بهتر است با متخصصین باتجربه در این زمینه مشورت کنید. شرکت میلان الکترونیک آسیا با تجربه چندین ساله در حوزه اتوماسیون صنعتی و طراحی و تولید انواع تابلوهای برق به همراه تیم حرفه ای و مجرب خود، آماده ارائه مشاوره رایگان در این زمینه است.

انتخاب سایز کلید ورودی چیلر

قبل از صحبت در مورد انتخاب سایز کلید ورودی ارائه دو تعریف در خصوص جریان مصرفی کمپرسورها ضروری است.

۱ـ جریان نامی:

این جریان براساس پلاک کمپرسور، ماکزیم جریان مصرفی کمپرسور بوده و جریان کشی بیش از این حد باعث آسیب به کمپرسور می گردد.

۲ـ جریان طراحی:

این جریان باتوجه به شرایط طراحی کمپرسور و از نرم افزار استخراج می گردد. بدین معنی که کمپرسور در شرایط طراحی خود و شرایط عملکرد دستگاه این مقدار جریان می کشد که معمولاً کمتر از جریان نامی کمپرسور می باشد. با توجه به تعاریف فوق کلید اصلی تابلو چیلر به صورت زیر انتخاب می گردد. لازم به ذکر است این مدل تجربی بوده و با توجه به تجربه این شرکت در ساخت بیش از ۱۰۰۰ تابلو چیلر برای صنایع نفت و گاز، بیمارستان و صنایع مختلف برای شرکت های تولید کننده سیستم های تهویه مطبوع، بدست آمده است. 25/1*(جریان نامی فن های کندانسور+جریان طراحی کمپرسورها))=سایز کلید اصلی اولین سایز بالایِ عدد به دست آمده به عنوان کلید اصلی تابلو انتخاب می گردد.

HVAC

شرکت میلان الکترونیک آسیا با سال‌ها تجربه در زمینه طراحی و تولید تابلو برق و اتوماسیون صنعتی آماده دریافت سفارش های تابلو برق و مشاوره رایگان برای پروژه های شماست.

 

قسمت حفاظت و کنترل تابلو چیلر

مدار فرمان چیلر به منظور حفاظت از کمپرسورها و فن ها،کنترل دما و حفاظت از سیکل تبرید طراحی می‌گردد. کنترل فاز: اولین المان حفاظتی هرتابلو، رله کنترل فاز می باشد که وظیفه حفاظت موتورها در برابر قطع و جابجایی فاز را دارد. در برخی مدلهای پیشرفته تر کنترل فاز، حفاظت های افزایش و کاهش ولتاژ و میزان اختلاف فاز نیز وجود دارد. باتوجه به قیمت های بالای کمپرسور در بازار، معمولاً در سایزهای بزرگ، به ازای هرکمپرسور یک کنترل فاز پیش بینی می گردد. -کلید حرارتی: جهت حفاظت موتورها و کمپرسورها در برابر اضافه جریان از کلید حرارتی یا بمیتال استفاده می گردد. تیغه ی کلید حرارتی یا بمیتال در مدار فرمان استفاده شده و در صورت بروز خطای اضافه جریان مدارات قدرت را قطع می نماید.

 

حفاظت ضرب یک و دو

در راه‌اندازی PW، جهت حفاظت کمپرسور در برابر عملکرد تک سیم پیچ، تیغه های کنتاکتور را به صورت سری-موازی در مدار فرمان PLC قرار می دهند تا در صورت عدم عملکرد صحیح ضرب یک و دو و روشن نشدن هردو ضرب در زمان تعیین شده، باعث خاموش شدن کمپرسور می گردد.

حفاظت در برابر فشاربالای خط دهش (دیسشارژDischarge )

سیگنال مربوط به high pressure switch از سوئیچ فشار بالا مدار فرمان استفاده شده و باعث خاموش شدن کمپرسور می گردد.

حفاظت در برابر فشار پایین خط مکش

(ساکشن suction) سیگنال مربوط به (Low pressure switch)از سوئیچ فشار پایین در مدار فرمان استفاده شده و باعث خاموش شدن کمپرسور می گردد نکته: ممکن است با توجه به دمای هوا و مدت زمان زیاد خاموش بودن دستگاه در زمان راه اندازی مدار چند بار با فالت Low pressure  مواجه شود. به این منظورمعمولاً در برنامه نویسی PLC برای استارت اولیه تا چند بار اولیه این خطا نادیده گرفته می شود.

-حفاظت در برابر یخ زدگی

با توجه به اینکه آب در دمای کمتر از  ۴ درجه سانتی گراد شروع به انسباط می کند و این امر باعث ترکیدگی و آسیب به کویل آب می شود، با نصب یک سنور آنتی فریز بر روی چیلر،در زمان نزدیک شدن دمای آب به نقطه ی تنظیم شده با دریافت آلارم از ترموستارت ضدیخ زدگی،کمپرسورها خاموش می شوند.

 
سوالات متداول:
تابلو برق چیلر چیست؟

تابلو برق چیلر شامل مجموعه ای از مدارات قدرت، کلید ورودی، کنترل فاز، کنترلر و سایر تجهیزات و قطعات جهت حفاظت کمپرسورها، فن های کندانسور(در چیلرهای هوا خنک) و مجموعه سیکل تبرید در برابر عوامل مختلف می باشد.

قیمت تابلو های چیلر

برای انتخاب درست اجزای تابلو برق چیلر بهتر است با متخصصین باتجربه در این زمینه مشورت کنید. شرکت میلان الکترونیک آسیا با تجربه چندین ساله در حوزه اتوماسیون صنعتی و طراحی و تولید انواع تابلوهای برق به همراه تیم حرفه ای و مجرب خود، آماده ارائه مشاوره رایگان در این زمینه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
باز کردن چت
پاسخگوی سوالات شما هستیم
کارشناسان میلان الکترونیک آسیا
سلام
هر سوالی دارید، از متخصصین میلان الکترونیک بپرسید .