میلان الکترونیک آسیا

نقش اگزاست فن صنعتی در سیستم‌های تهویه مطبوع

What-is-an-industrial-exhaust-fan?

یکی از اعضای همیشگی سیستم های تهویه مطبوع، فن‌ها هستند که براساس نیاز محیط‌های گوناگون در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. اگر قصد سفارش و خرید سیستم تهویه مطبوع برای محیط کسب و کار و یا زندگی خود دارید، آشنایی با اگزاست فن‌ها که برای تخلیه و مکش هوای ناطلوب و رطوبت در محیط های صنعتی، مسکونی، تجاری و… استفاده می‌شود، می‌تواند برایتان مفید باشد. ما در این مقاله تمامی نکات لازم که هنگام سفارش و خرید اگزاست فن ها باید بدانید را بررسی می‌کنیم. پس در ادامه با میلان الکترونیک آسیا همراه باشید.

فهرست مطالب

سیستم اگزاست فن به گونه‌ای طراحی شده است که دود، هوای ساکن و یا آلوده را از محیط موردنظر تخلیه کند. اگر شما هم در محیط های مختلف مجموعه خود نیاز به تخلیه، تهویه و  گردش هوا را احساس می‌کنید، باید برای رفع مشکلات اینچنینی از فن‌ها کمک بگیرید. امروزه یکی از محبوب‌ترین انواع فن‌ها، اگزاست فن‌ها هستند.

میلان الکترونیک آسیا، طراح و مجری انواع سیستم‌های تهویه مطبوع و تابلو برق است و برای دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با متخصصین ما از طریق شماره تماس مستقیم 09127876515  تماس حاصل کنید و یا اطلاعات پروژه خود را از طریق صفحه خرید تابلو برق برای ما ارسال کنید تا متخصصین ما با شما تماس بگیرند.

سیستم اگزاست فن به گونه‌ای طراحی شده است که دود، هوای ساکن و یا آلوده را از محیط موردنظر تخلیه کند. اگر شما هم در محیط های مختلف مجموعه خود نیاز به تخلیه، تهویه و  گردش هوا را احساس می‌کنید، باید برای رفع مشکلات اینچنینی از فن‌ها کمک بگیرید. امروزه یکی از محبوب‌ترین انواع فن‌ها، اگزاست فن‌ها هستند.

What-is-an-industrial-exhaust-fan?

اگزاست فن صنعتی چیست؟

برای اینکه بدانید آیا اگزاست فن ها برای پروژه شما مناسب هستند یا خیر بهتر است ابتدا بدانید که برخلاف فن های معمولی که دمنده هستند، اگزاست فن ها مکنده بوده و هوای محیط را به بیرون می‌کشد. شاید ساده‌ترین مثال برای اگزاست فن ها، هواکش‌های آشپزخانه باشد که قطعا همه شما آن‌ها را دیده‌اید.

در محیط‌های بزرگ صنعتی از اگزاست فنی هایی استفاده می‌شود که قدرت مکندگی بالایی دارد و به اصطلاح به آن‌ها اگزاست فن صنعتی می‌گوییم که محبوب‌ترین آن‌ها 1400 CFM است که جز فن‌هایی است که برای قدرت بالا از آن‌ها استفاده می‌شود.

تاثیر اگزاست فن در تهویه‌مطبوع

در گذشته تنها از فن‌های دمنده در سیستم‌های تهویه مطبوع استفاده می‌شد تا با ورود هوای جدید، هوای باقی مانده از طریق منافذ باز خارج شود و به این صورت تهویه هوای محیط انجام می‌شد ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی از فن های اگزاست یا فن های مکنده در کنار این فن ها استفاده می‌شود و به این صورت هوای نامطلوب به سرعت از محیط خارج شده و هوای تازه جایگزین آن می‌گردد.

در واقع اگزاست فن ها مکمل سیستم های تهویه مطبوع هستند و با استفاده از آن‌ها سرعت تهویه و فرآیند آن بهبود یافته است.البته در محیط های گوناگون باید روش‌های تهویه بررسی شده و براساس نیازهای محیط بهترین سیستم برای تهویه، طراحی گردد. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم برای خرید و سفارش یک سیستم مناسب تهویه مطبوع از مهندسین با تجربه در این زمینه مشورت بگیرید تا با یک بار هزینه، در بلند مدت بتوانید از این سیستم ها استفاده کنید.

 

شرکت میلان الکتروینک آسیا با طراحی سیستم های تهویه مطبوع توانسته است رضایت صد در صدی مشتریان خود را کسب کرده و جز معتبرترین شرکت‌های طراحی و تولیدکننده‌ی سیستم‌های کنترل تهویه مطبوع، تابلو برق هواساز، مدیریت و اگزاست دود پارکینگ و… باشد.برای دریافت مشاوره رایگان و استعلام قیمت کافی است با ما تماس بگیرید.

اگزاست فن در سیستم اگزاست پارکینگ

اصلی‌ترین کاربرد اگزاست فن ها در سیستم های مدیریت دود است که با نام اگزاست پارکینگ نیز شناخته می‌شوند. این سیستم‌ها جهت کنترل و تخلیه دود و هوای مضر موجود در فضاهایی مانند پارکینگ‌های چند طبقه ساختمان‌های اداری، تجاری، مسکونی و صنعتی انجام می‌گیرد.

سیستم اگزاست پارکینگ ها از تابلو برق اگزاست جهت دریافت دیتا از سنسورها، پردازش آن‌ها و ارسال فرمان به اگزاست فن‌ها استفاده می‌کند. ما در مقاله سیستم‌های اگزاست پارکینگ به صورت کامل درخصوص کاربردها و تجهیزات این مجموعه‌ها صحبت کرده ایم و محتوای این مقاله می‌تواند برایتان مفید باشد.

 

ابعاد مناسب اگزاست فن چقدر است؟

این‌ نکته که یک اگزاست فن چقدر می ‌تواند در یک زمان معین هوا را جابه‌جا کند معمولاً برحسب فوت‌ مکعب در دقیقه یا متر مکعب در دقیقه اندازه ‌گیری می‌ شود. در واقع مقدار هوایی که یک اگزاست فن می ‌تواند جابجا کند به اندازه و سرعت آن بستگی دارد. ممکن است یک فن کوچک بتواند به میزان یک فن بزرگ هوا را جابه‌جا کند که این بسته به سرعت فن دارد هرچه سرعت فن بیشتر باشد مقدار مکیدن هوا و جابه‌جایی آن توسط اگزاست بیشتر می ‌شود.

 بنابراین هر چه سرعت یک فن بیشتر باشد و همچنین کانال خروجی هوای آن بزرگ ‌تر و مناسب ‌تر باشد میزان تاثیر اگزاست صرفاً بالاتر می‌ رود. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که هرچه فن بزرگ ‌تر و کانال آن نیز بزرگ ‌تر باشد میزان صدای تولید شده نیز افزایش می ‌یابد.

 

انواع اگزاست فن ها

در مجموع براساس نیاز محیط اگزاست فن ها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که برخی از پرکاربردترین آن ها را باهم بررسی می‌کنیم:

اگزاست فن سقفی یا هواکش پشت بامی

شاید در تصاویری که از بالا گرفته می‌شود این هواکش‌های بزرگ را بالای پشت‌بام بیمارستان‌ها یا کارگاه های تولیدی دیده باشید. اگزاست فن های سقفی در این‌گونه محیط ها جهت تهویه هوا، خروج گرما، آلودگی و رطوبت استفاده می‌شود و با استفاده از آن‌ها می‌توان دمای محیط و اتاق‌ها را تنظیم و کنترل کرد.

اگزاست فن یوتیلیتی، سانتریفیوژ یا حلزونی

معمولا از اگزاست فن سانتریفیوژ در مواردی که نیاز به کانال کشی وجود دارد و میزان دبی زیادی باید کنترل شود، استفاده می‌کنیم مانند هواکش ها در ساختمان ها و برج های اداری و تجاری ،صنایع نفت و گاز ،بیمارستان ها، کارخانجات صنعتی، صنایع سیمان، برج های خنک کن‌، هواسازها و…

این نوع هواکش ها دارای راندمان بالایی بوده و به‌علت تامین افت فشار استاتیک تا محدوده قابل توجه‌ای نسبت به هواکش‌های آکسیال، که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم، برتری و ارجحیت دارند. هواکش‌های سانتریفوژ یوتیلیتی از نظر کاربردی هم بعنوان مکنده (اگزاست فن) و هم بعنوان دمنده (بلوئر) قابل استفاده هستند.

Parking-fan-exhaust

این هواکش‌های حلزونی به هواکش های گریز از مرکز نیز معروفند و می‌توان از این فن‌ها، در محیط‌های انفجاری و یا مکان‌هایی که رطوبت و گرد خاک زیاد است استفاده شود بدون این که نگران اکسایش و خوردگی دستگاه باشید.

هواکش سانتریفیوژ در دونوع پروانه بکوارد و فوروارد در بازار موجود است. ورودی هوا در فن های سانتریفیوژ در دو مدل یکطرفه و دوطرفه مکش می شوند.

محتوای مقاله کنترل صنعتی دما می‌تواند در این زمینه برایتان مفید باشد.

اگزاست فن آکسیال

برای مکان‌هایی که حرارت یا رطوبت بالایی دارند می‌توانید از این نوع هواکش‌ها استفاده کنید. البته قدرت هوادهی در این اگزاست فن ها خیلی بالا نیست ولی در محیط های مختلف خانگی و صنعتی قابل استفاده هستند.

 معمولاً هواکش‌های که از موتور اکسترنال استفاده می‌کنند، قیمت کمتری از هواکش‌های صنعتی با موتورهای صنعتی و قوی دارند. در قیمت‌گذاری، برند و کشور سازنده نیز بسیار مهم است. به طور مثال هواکش‌های آلمانی و ترک که در بازار هستند قیمت دوبرابری نسبت به نمونه‌های مشابه داخلی دارند. اگزاست فن‌های آکسیال قابل نصب روی دیوار و نقاطی مانند پنجره‌ها هستند.

قیمت سیستم های کنترل تهویه مطبوع

همانطور که اشاره شد، جنس و ابعاد اجزای تشکیل‌دهنده سیستم‌های تهویه‌مطبوع در قیمت آن‌ها بسیار تاثیرگذارند. جهت خرید و سفارش سیستم های کنترلی تهویه مطبوع و تابلوبرق مناسب آن‌ها با متخصصین در این زمینه مشورت کنید.

برای دریافت قیمت و مشاوره رایگان برای پروژه های تهویه مطبوع، تخلیه دود و هواساز کافیست با شرکت میلان الکترونیک آسیا تماس بگیرید و یا سفارش تابلو برق خود را از طریق صفحه خرید تابلو برق ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
باز کردن چت
پاسخگوی سوالات شما هستیم
کارشناسان میلان الکترونیک آسیا
سلام
هر سوالی دارید، از متخصصین میلان الکترونیک بپرسید .