میلان الکترونیک آسیا

فهرست مطالب

تابلو کنترل هوشمند موتورخانه چیست؟

تابلو کنترل هوشمند موتورخانه، سیستمی است که با استفاده از دیتاهای دریافت شده از طریق سنسورهای تعبیه شده در موتورخانه و یا خارج ساختمان و در نظر گرفتن شرایط محیطی، تجهیزات داخل موتورخانه را متناسب با نیاز حرارتی داخل ساختمان کنترل می‌کند.

استفاده از تابلوهای کنترل موتورخانه موجب می‌شود علاوه بر کاهش مصرف سوخت موتورخانه هوشمند و کاهش هزینه های آن، میزان استهلاک تجهیزات کاهش یافته و آسایش حرارتی داخل ساختمان در حد استاندارد خود تنظیم گردد.

به صورت کلی از تابلوبرق موتورخانه برای راه اندازی صحیح الکتروموتورها(MCC)، دیگ بخار، مشعل، بوستر پمپ آبرسانی، بوستر پمپ آتشنشانی، سیستم کنترل دما و تصفیه آب استخر و حفاظت کامل از آن ها استفاده می‌شود تا کنترل به درستی و بدون دخالت نیروی انسانی به صورت کاملا اتوماتیک انجام شود.

روش کار تابلو برق موتورخانه

در ساختمان های اداری و مسکونی استفاده از سیستم گرمایشی  مبتنی بر چرخش آب، جهت کنترل دما در ساختمان، یک روش قدیمی و پرکاربرد است. موتورخانه ها وظیفه حرارت دادن به آب و پمپاژ آن به ساختمان را بر عهده دارند .

بدین صورت که آب با دمای معمولی ورودی وارد موتورخانه ها میشود و توسط مشعل‌های موجود گرم و یا توسط چیلر سرد شده و سپس وارد موتور پمپ می‌شود و توسط آن در لوله‌ها جریان پیدا می‌کند .

مشعل‌ها اغلب با کمک گاز و برق تک فاز کار می‌کنند و موتورهای پمپ نیز توسط برق تک فاز و سه فاز بنا بر توان موتور کار می‌کنند. به همین منظور، جهت کنترل موتور پمپ و مشعل از تابلو موتورخانه و تاسیسات استفاده می‌شود.

گاهی برخی افراد تصور می‌کنند که برای ایجاد یک سیستم هوشمند موتورخانه در ساختمان نیاز به تخریب در ساختمان و تغییرات اساسی در موتورخانه وجود دارد ولی در اغلب موارد اینطور نیست و با کمترین هزینه می‌توان با نصب این تجهیز، استهلاک سیستم گرمایشی و هزینه های مصرف سوخت را به شکل قابل ملاحظه ای کاهش داد.

به صورت کلی باید گفت نصب و راه اندازی این تابلو برق‌ها بسیار راحت است و نیازی به ایجاد تغییرات در موتور خانه ندارد و به صورت کاملاً مستقل از سایر اجزای موتور خانه نصب می‌شود. حتی برای نصب این وسیله نیازی به از کار افتادن موتورخانه و ایجاد وقفه در کار آن نیست.

البته برای بررسی موارد مربوط به نیاز های تابلو موتورخانه هوشمند در پروژه موردنظر، بهتر است نظرات کارشناسان باتجربه را درنظر بگیرید. برای مشاوره رایگان با متخصصین میلان الکترونیک آسیا کافی است با ما در تماس باشید.

اجزا تشکیل دهنده تابلو برق موتورخانه

تابلو برق‌ موتورخانه‌ها از اجزا متفاوتی تشکیل شده‌اند که هر کدام از این اجزا نقش مهمی در کارکرد محصول دارد. حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد از این تجهیزات جهت راه اندازی موتورهای الکتریکی طراحی می‌شوند و مابقی آن‌ها مربوط به روشنایی و موارد دیگر است که در ادامه این مقاله به بررسی تجهیزات مورد استفاده در تابلوهای برق کنترل موتورخانه می‌پردازیم.

کنتاکتور

جهت قطع و وصل شدن مدار فرمان از راه دور استفاده می‌شود. . در تابلو برق موتور خانه از کنتاکتور ها برای روشن و خاموش کردن موتور پمپ ها استفاده می شود و یک کلید روی درب تابلو قرار می گیرد و با چرخاندن کلید کنتاکتور وصل می شود و موتور روشن می شود .

بی متال

برای محافظت دربرابر عبور جریان زیاد با ارسال فرمان قطع در تابلو برق موتورخانه قرار می‌گیرد.

رله‌

عضو همیشگی انواع تابلو ها که جهت ارسال فرمان قطع یا وصل در اثر عوامل مختلف و خطا‌های گوناگون (از قبیل: رلۀ کنترل فاز، رلۀ کنترل بار، رلۀ زمانی یا تایمر و … …) استفاده می‌شود.

کلید

جهت قطع و وصل مدار ( که با انواع گوناگونی مانند کلید‌های سلکتوری، غلتکی، بوش باتون، میکروسوئیچ، فلوتر سوئیچ و … در مدار در موارد مورد نیاز تعریف می‌شود.

 تجهیزات اندازه گیری

جهت محاسبۀ پارامتر‌های متغییر (نظیر آمپرمتر، ولتمتر، واتمتر، فرکانس متر، کسینوس فی متر)

ترانس جریان  و ولتاژ

جهت کاهش یا افزایش ولتاژ در مدار فرمان قرار می‌گیرند.

بدنه

قسمت فلزی که تجهیزات را محصور می‌کند

ارتباطات

ارتباط تجهیزات توسط هادی‌ها برقرار می‌شود. (مثل سیم، شینه، کابلشو و … …)
کلیۀ فعالیت قسمت‌های وایرینگ و شینه کشی در تابلوهای موتورخانه جزء این دسته به حساب می‌آیند.

Engine-room-electrical-panel

قیمت تابلو برق موتور خانه و تابلو برق تاسیسات

برای قیمت تابلو برق موتورخانه باید موارد گوناگون را درنظر بگیرید مانند تعداد موتورها و مشعل های موجود در موتورخانه، چیلرها و سیستم های سرمایشی و یا تعداد فیوز های مینیاتوری و یا کلیدهای حرارتی تابلو برق‌ها که در تعیین قیمت آنها تاثیرگذار است همچنین ممکن است تابلوهای برق موتورخانه به صورت روکار و یا توکار نصب شود که این موارد نیز بر قیمت نهایی تابلو برق تأثیر مستقیم دارد.

 باتوجه به نیاز ساختمان، ابعاد و مساحت و حجم این تابلو برق موتورخانه‌ها متفاوت و قیمت نیز بر اساس این موارد محاسبه می‌شود. که شرکت میلان به همراه متخصصین مجرب خود در زمینه طراحی و تولید تابلوهای برق موتورخانه آماده ارائه خدمات خود و مشاوره رایگان برای استعلام قیمت تابلوهای شماست.

با متخصصین ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت
پاسخگوی سوالات شما هستیم
کارشناسان میلان الکترونیک آسیا
سلام
هر سوالی دارید، از متخصصین میلان الکترونیک بپرسید .