میلان الکترونیک آسیا

تابلو برق هواساز، تابلو کنترل هواساز و منطق سیستم کنترل هواساز

hvac-control-panel

نحوه کنترل  دما ی هواساز بر اساس مدل‌های مختلف هواساز و کاربری آن انجام می‌شود. در این مقاله روش کنترل هواساز استاندارد با قابلیت هوای برگشت که دارای یک بستر فیلتر سیمی، یک بستر بگ فیلتر (Bag Filter)، کویل آب گرم، کویل آب سرد و موتور دمنده به همراه جعبه اختلاط (Mixing Box)  می‌باشد، ارائه خواهد شد. برای درک بیشتر تابلو برق هواساز ، ابتدا به نقش هر یک از تجهیزات نصب شده روی هواساز می پردازیم.

فهرست مطالب

تجهیزات مکانیکی:

 • فیلتر سیمی:

جهت جلوگیری از ورود قطعات، شاخ و برگ و سایر موارد با ابعاد بزرگتر از چشمه‌های توری به داخل هواساز و نهایتا به محیط می باشد.

 • بگ فیلتر :

نسبت به درجه بندی، از ورود گرد و خاک و مواد ریز به داخل محیط جلوگیری می کند.

 • کویل آب گرم:

جهت ایجاد گرمایش در فصل زمستان، حجم هوا از روی سطح کویل عبور کرده و باعث ایجاد جریان هوای گرم می گردد.

 • کویل آب سرد:

جهت ایجاد سرمایش در فصل تابستان، حجم هوا از روی سطح کویل عبور کرده و باعث ایجاد جریان هوای سرد می گردد.

 • موتور دمنده :

ایجاد جریان هوا و تولید Air Flow و به عنوان اصلی ترین قطعه هواساز

hvac-schem

تجهیزات الکتریکی کنترل هواساز :

 • سنسور دما :

جهت قرائت دما و ارسال به کنترلر به منظور کنترل دما در تابلو برق هواساز استفاده می گردد.

 • شیر سه راهه و محرک:

جهت کنترل حجم آب ورودی به کویل های آب گرم و آب سرد و کنترل دما

 • DPS :

جهت اعلام گرفتگی فیلتر کیسه ای

 • موتور دمپر :

موتور دمپر جهت کنترل ترکیب هوای تازه و برگشت به منظور حفظ کیفیت هوا و بهینه سازی مصرف انرژی

 • سنسور آنتی فریز:

ترموستات ضد یخ زدگی جهت جلوگیری از یخ زدگی کویک گرمایشی در فصل زمستان استفاده می شود.

 • فیدر قدرت:

مناسب جهت روشن کردن موتور هوارسان

شرکت میلان الکترونیک آسیا با سال‌ها تجربه در زمینه طراحی و تولید تابلو برق و اتوماسیون صنعتی مفتخر به ارائه خدمات صنعتی بوده و برای استعلام قیمت تابلو برق و مشاوره رایگان می‌توانید یا به صورت آنلاین سفارش تابلوبرق خود را ثبت کنید و یا با شماره مستقیم  09127876515 ⁩ تماس بگیرید.

 

سناریوی کنترل هواساز

پس از فرمان روشن شدن موتور هواساز کنترلر فرمان روشن شدن  دمپر هوای تازه و هوای برگشت را صادر کرده و دمپرها و بر روی وضعیت تنظیم شده قرار میگیرند. سنسور دمای نصب شده در کانال برگشت، دمای قرائت شده را به کنترلر ارسال کرده و کنترلر بر اساس دمای خوانده شده و فصل عملکرد، فرمان تنظیم شیر سه راهه را به محرک شیر سه راهه ارسال می نماید.

در فصل زمستان، درصورتیکه به علت حجم کم آب گرم در کویل آب گرم، ترموستات ضد یخ زدگی عمل نماید، کنرل اقدامات زیر را انجام خواهد داد:

 • بستن کامل دمپر هوای تازه
 • بازکردن کامل شیر آب گرم

در صورت گرفتگی فیلتر کیسه ای، DPS بر اساس مقدار تنظیم شده، یک کنتاکت جهت نمایش گرفتگی فیلتر، در اختیار قرار می دهد.

تابلو کنترل هواساز

 

انواع کنترلر :

جهت کنترل هواساز ها از کنترلرهای متنوعی استفاده می شود که از مشهور ترین این کنترلرها می توان به کنترلرهای (DDC) هانیول و زیمنس نام برد. در این نوع از کنترلرها منطق کنترل از قبل بر روی کنترلر نصب شده و کاربر با تغییر پارامترها به وضعیت متناسب و مطلوب دستگاه و کاربری خود میرسد.

در برخی شرایط به علت نقاط کنترلی بیشتر در هواساز و یا بر اساس نیاز کارفرما جهت زماندهی به عملکرد دستگاه و یا تجمیع کنترل چند دستگاه هواساز و مجموعه موتورخانه، امکان استفاده از PLC هم وجود دارد و امکان مدیریت بهینه تجهیزات را به کاربر می دهد.

تیم های آموزش دیده، مجهز و با تجربه شرکت میلان الکترونیک آسیا در زمینه تولید و تامین سیستم های تهویه مطبوع ،اتوماسیون صنعتی ،اسکادا و مانیتورینگ ، خدمات مشاوره و اجرای تاسیسات مکانیکی و تامین تجهیزات سیستم های مربوطه با رویکردی نوین آماده ارائه خدمات فنی و مهندسی می باشد. 

سوالات متداول :
سناریوی کنترل هواساز چیست؟

پس از فرمان روشن شدن موتور هواساز کنترلر فرمان روشن شدن  دمپر هوای تازه و هوای برگشت را صادر کرده و دمپرها و بر روی وضعیت تنظیم شده قرار میگیرند

استفاده از سیستم های کنترلی در هواساز چه مزایایی دارد؟

کاهش نیروی انسانی به دلیل کنترل اتومات هواساز کنترل دقیق کیفیت هوا کاهش مصرف انرژی جلوگیری از آسیب های احتمالی به دستگاه و افزایش عمردستگاه تطابق کارکرد هواساز با شرایط محیط و بهینه سازی آن کنترل آلاینده ها، دما، رطوبت و میزان هوای 

 

 

 

شرکت میلان الکترونیک آسیا با سال‌ها تجربه در زمینه طراحی و تولید تابلو برق و اتوماسیون صنعتی مفتخر به ارائه خدمات صنعتی بوده و برای استعلام قیمت تابلو برق و مشاوره رایگان می‌توانید یا به صورت آنلاین سفارش تابلوبرق خود را ثبت کنید و یا با شماره مستقیم  09127876515 ⁩ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
باز کردن چت
پاسخگوی سوالات شما هستیم
کارشناسان میلان الکترونیک آسیا
سلام
هر سوالی دارید، از متخصصین میلان الکترونیک بپرسید .