میلان الکترونیک آسیا

تابلو توزیع برق

milan-ps

یکی از شاخه‌های بزرگ اتوماسیون صنعتی مربوط به تابلوهای برق است که یکی از پرطرفدارترین و پرکاربردترین انواع تابلو برق مربوط به تابلوهای توزیع برق می‌باشد. اگر در مجموعه صنعتی و خانگی خود نیاز به استفاده از تابلوهای توزیع برق دارید در این مقاله به صورت کامل این تابلوها و انواعشان را بررسی کرده ایم پس در ادامه با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

نقش تابلوهای توزیع

تابلو توزیع برق وظیفه ی تقسیم بندی جریان برق ورودی و انتقال و توزیع آن را بر عهده دارند. این وسیله الکتریکی نقش مهمی در سیستم تامین برق، ایفا می کند  وجز ارکان اصلی سیستم های الکتریکی محسوب می شود . وظیفه اصلی این تابلو برق تقسیم و توزیع منبع تغذیه الکتریکی به مدارهای فرعی مختلف است.

 این توزیع و انتقال می تواند بین شبکه ای از تابلوهای دیگر که هر کدام کاری تخصصی انجام می دهند و یا صرفاً یک تابلوی توزیع چند منظوره صورت گیرد در واقع این تابلو نوعی منبع تغذیه با حفاظت بالا برای دیگر تابلوها و ماشین آلات است.

تابلوهای توزیع در حوزه برق صنعتی و قدرت، تابلوهایی هستند تشکیل شده از لوازم حفاظتی مانند کلیدهای کمپکت، فیوزها و غیره، که برای توزیع و انشعاب برق از تابلو اصلی به قسمت های دیگر، ساخته می شوند.

استفاده تابلو های توزیع در کارخانجات جهت تقسیم برق روشنایی، مصارف عمومی، تامین برق ماشین آلات ساختمان ها جهت تامین برق مصرفی ساختمان، فرودگاه ها، بیمارستان ها و.. می باشد.

 مثلا در اتوماسیون صنعتی یک کارخانه ی تابلوسازی، از چند مجموعه تشکیل شده که هر یک فعالیت های جداگانه ای انجام می دهند، مانند: قسمت اداری، قسمت فلز کاری، قسمت رنگ، قسمت مونتاژ و الکتریک. بنابراین برای انتقال برق اصلی به قسمت های زیر مجموعه باید یک تابلو برق طبق ولتاژ و جریان مورد نیاز، طراحی شود

 در عین حال، این دستگاه قابلیت فراهم سازی قطع کننده مدار را در یک محفظه مشترک دارد. در واقع محل تقسیم منبع تغذیه به مدارهای فرعی همان نقطه ای است که تابلو برق توزیع به کار می آید.

این توزیع برق میان مصرف کننده ها ، اتاقهای مختلف ، طبقات مختلف و… بوسیله فیوزهای مینیاتوری و کلید های بریکر حفاظتی می باشد. که بوسیله شمش یا شینه کشی استاندارد به هم مرتبط میشوند.

خروجی تابلو برق توزیع به سمت مصرف کننده کابل کشی میشود. کابلشوی کابلها باید بخوبی پرس زده شود و  سایزینگ کابل بدرستی انتخاب شود

هر تابلو توزیع متشکل از واحد های عملیاتی مختلفی است که هرکدام دارای وظیفه ای مشخص اند. این واحد ها شامل بخش های الکتریکی و مکانیکی هستند. در راستای ایجاد امنیت مدار، وجود تابلو برق توزیع ضروری است. بنابراین باید طبق معیارها و استانداردهای معینی انتخاب و به کار گرفته شوند تا ایمنی سیستم به مخاطره نیفتد.

milan-Distribution-panel

دلایل استفاده از تابلو توزیع برق

به صورت کلی به دو دلیل از تابلوهای توزیع برق استفاده می کنیم. یکی برای تجمیع تجهیزات الکتریکی در یک محل امن که این کار مزایای گوناگونی دارد. از جمله اینکه می توان به کنترل و حفاظت یکجای کل اجزا پرداخت و همچنین فرآیند نگهداری و تعمیر را ساده تر کرد.

دلیل دوم نیز به علت تامین ایمنی و امنیت خود سیستم و افراد بهره بردار و حتی عموم افراد در محدود بکارگیری آن می باشد.

شرکت میلان الکترونیک آسیا دارای سال‌ها تجربه در زمینه  تولید تابلو برق صنعتی و اتوماسیون صنعتی بوده و برای استعلام قیمت تابلو برق و مشاوره رایگان برای پروژه های خود می‌توانید با شماره مستقیم 09127876515 ⁩تماس بگیرید. 

 

اجزای تابلوی توزیع:

 • فیوز مینیاتوری یا بریکر(کلید اتوماتیک ، کلید کامپکت ، کلید الکترونیکی ، کلید موتوردار ، کلید ثابت)
 • شمش کشی
 • سیم کشی
 • چراغ های سیگنال
 • لیبل ها
 • فن ، هیتر و ترموستات ها
 • چراغ و میکروسوییچ
 • گلند ورودی و خروجی
 • روبند تابلو
 • داکت کشی ها
 • ولت متر ، آمپر متر ، فرکانس متر و مجموعه در صورت نیاز
 • مقره

طبقه بندی تابلو توزیع برق

 • تابلو اصلی توزیع برق

ﺗﺎﺑﻠﻮﻫﺎ ﺗﺠﻬﻴﺰاﺗﻲ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﺑﺮای ﻛﻨﺘﺮل و ﺗﻮزﻳﻊ اﻧﺮژی اﻟﻜﺘﺮﻳﻜﻲ ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده ﻗﺮار ﻣﻲ ﮔﻴﺮﻧﺪ. تابلو اصلی توزیع برق، معمولاً به تابلویی گفته می شود که در پست برق نصب می شود. این تابلو به قسمت فشار ضعیف ترانسفورماتور متصل می شود و وظیفه توزیع و کنترل برق مجموعه را دارد.

 • تابلو نیم اصلی توزیع برق

اینگونه تابلو ها ، برق بلوک ساختمانی یا قسمت مستقلی از مجموعه را توزیع و کنترل می کند. تابلو های نامبرده از تابلوی اصلی تغذیه می کند.

 • تابلو فرعی تأسیسات

این نوع تابلو ها توزیع و کنترل سیستم برقی خاص مانند موتورخانه ، آشپزخانه ، رختشویخانه و مانند آن به کار می رود. تابلو های مزبور از تابلو نیم اصلی تغذیه می شود.

 • تابلو فرعی روشنایی

تابلویی است که نیروی برق روشنایی و پریز های عمومی مربوط به هر قسمت را توزیع و کنترل می کند. این نوع تابلو نیز از تابلو نیم اصلی تغذیه می شود

انواع تابلو توزیع برق 

بسته به کاربرد تابلو های برق میتوان انواع آن را به شکل زیر دسته بندی کرد:

 • تابلو برق فشار ضعیف MLVS
 • تابلو برق مرکز کنترل موتور MCC
 • تابلو توزیع UB
 • تابلوهای توزیع Ultimate

milan-power-supply

انواع تابلوبرق از نظر دسترسی و موارد کاربرد

عمده ترین انواع تابلو برق های مورد مصرف در تاسیسات برق ساختمان ها و موارد کاربرد آن به شرح زیر است :

تابلو برق تمام بسته ( برای نصب در فضاهای پوشیده )

این نوع تابلو عبارتست از مجموعه سوار شده در کارخانه که تمام جوانب آن ، جز سطح نصب به نحوی بسته باشد که حداقل ، درجه حفاظت ip20 تامین شود ( سطح نصب ممکن است باز یا بسته باشد ) این گونه تابلو ها را تابلو های تمام بسته ایمنی نیز می نامند. تابلو های بسته ایمنی به اشکال مختلف ساخته می شود که بر حسب نوع کاربرد متفاوت و عمده ترین آن ها به شرح زیر است.

تابلوبرق تمامی بسته ایستاده

منظور تابلویی است که بتواند به طور مستقل و بدون اتکا به دیوار در روی کف ساختمان استقرار پیدا کند. این نوع تابلو ها معمولا برای تابلو های اصلی و نیم اصلی و تاسیسات و تجهیزات به کار می رود. انواع تابلوهای ایستاده به روش های زیر ساخته می شود.

تابلوبرق ایستاده قابل دسترسی از جلو

عبارت است از تابلویی که دسترسی برای فرمان ، تعویض فیوز و لوازم ، اتصال سرکابل و سیم ، و غیره کاملا از طرف جلو تابلو امکان پذیر باشد و شامل یک یا چند سلول باشد.

تابلوبرق ایستاده قابل دسترسی از پشت

عبارتست از تابلویی که وسایل اندازه گیری در جلوی تابلو قرار گرفته و فرمان ها نیز از سمت جلوی تابلو انجام می شود ولی دسترسی برای تعویض وسایل ، اتصال کابل ها و سیم ها و مانند آن ، از پشت تابلو امکان پذیر است و دارای یک یا چند سلول است.

تابلوی ایستاده چند خانه ای عبارتست از تابلویی که هر سلول آن دارای یک شینه کشی عمودی و قابل خانه بندی متفاوت برای نصب کلید های مختلف ، فیوز ها و وسایل اندازه گیری برای فرمان ماشین آلات و غیره بوده و مجهز به شینه اصلی فقط برای توسعه به چند سلول نیز می باشد

تابلو ایستاده چند جعبه ای عبارتست از تابلویی که اجزای آن (شینه ، فیوز و کلید و … ) در قطعات مساوی با جعبه های چدنی یا فولادی ساخته شده و با اتصال جعبه ها به یکدیگر تشکیل تابلو می دهند.

تابلوبرق تمام بسته دیواری

این نوع تابلو که به صورت یک جعبه قابل نصب در روی کار یا توی کار می باشد در ابعاد مختلف ساخته می شود و فقط از قسمت جلوی آن قابل دسترسی می باشد. شامل شینه ، کلید و وسایل حفاظت در برابر اضافه بار می باشد و برای کنترل مدار های فرعی و روشنایی و نیرو به کار می رود.

تابلوبرق توزیع نیرو و روشنایی برای نصب در محوطه باز

تابلو توزیع نیرو و روشنایی برای نصب در محوطه بازز عبارت است از تابلوی تمام بسته با سقف شیب دار و مقاوم در برابر نفوذ رطوبت ، آب و گرد و غبار که معمولا بر روی پایه های بتنی نصب می شود و برای تغذیه منازل ، فرمان و کنترل روشنایی محوطه ، آب نما ها و غیره به کار می رود.

تابلو توزیع برق تمام بسته ایستاده چند خانه ای

در این نوع تابلو هر سلول، به منظور فرمان ماشین آلات، نصب کلیدهای متفاوت، فیوزها و لوازم اندازه گیری، شینه کشی عمودی و قابل خانه بندی متغیر دارد و هم چنین دارای شینه اصلی افقی جهت امکان توسعه به چند سلول، است.

تابلو توزیع برق تمام بسته ایستاده چند جعبه ای

اجزای این تابلو از جمله شینه، فیوز، کلیدها و … هر کدام در قطعات مساوی با جعبه های چدنی یا فولادی ساخته شده اند و جعبه ها به یکدیگر متصل شده و تابلو از متصل شدن این جعبه ها به یکدیگر ایجاد می شود.

milan-Distribution-panel

مزایای تابلوهای توزیع عملکردی:

 • انعطاف پذیری و سهولت در تابلوهای توزیع برق ساختمان
 • انعطاف پذیری و سهولت در تابلوهای توزیع و مطابق بودن با استانداردها و اطمینان از سرویس‌دهی در شرایط ایمن
 • صرفه جویی در وقت در همه مراحل، از طراحی تا نصب، بهره برداری و اصلاحات و به روزرسانی‌ها
 • سازگاری آسان، به عنوان مثال می‌توان گفت در هر کشوری می‌تواند با اصول شرایط آن و معیارهایی که دارد تغییر کند.

طراحی و تولید تابلو های توزیع

طراحی و تولید یک تابلوی توزیع باید به نحوی ایمن و پایدار را باشد که این سیستم از حیث کارکرد طولانی مدت بهینه شده باشد. در برابر نوسان ولتاژ و جریان مقاوم باشد. بتواند اتصال کوتاه را تحمل نماید. از نظر نوسانات الکترومغناطیسی مقاومت خوبی از خود نشان دهد. توانایی کنترل شوک های الکتریکی را داشته باشد.

امکان تعمیر و نگهداری آن میسر و تا حد امکان ساده و قابل دسترس باشد. از منظر عوامل آسیب رسان آب و هوایی مثل خوردگی و گرد و خاک و غیره ایمن سازی شده باشد و در نهایت در برابر آتش سوزی و سایر مخاطرات محیطی تا حد امکان ایمن طراحی شده باشد.

شرکت میلان الکتروینک آسیا با تجربه 17 ساله در زمینه ی اتوماسیون صنعتی، طراحی تابلو برق و plc به همراه نیروی مجرب و توانا خود به عنوان یکی از متخصص ترین شرکت های طراح و سازنده انواع تابلو های توزیع برق، خدمات خود را در این زمینه ارائه می دهد.

 

 • انعطاف پذیری و سهولت در تابلوهای توزیع و مطابق بودن با استانداردها و اطمینان از سرویس‌دهی در شرایط ایمن
 • صرفه جویی در وقت در همه مراحل، از طراحی تا نصب، بهره برداری و اصلاحات و به روزرسانی‌ها
 • سازگاری آسان

طراحی و تولید یک تابلوی توزیع باید به نحوی ایمن و پایدار را باشد که این سیستم از حیث کارکرد طولانی مدت بهینه شده باشد. در برابر نوسان ولتاژ و جریان مقاوم باشد. بتواند اتصال کوتاه را تحمل نماید. از نظر نوسانات الکترومغناطیسی مقاومت خوبی از خود نشان دهد. توانایی کنترل شوک های الکتریکی را داشته باشد.

 

تابلوهای توزیع برق چه کاربردی دارند؟

تابلو توزیع برق وظیفه ی تقسیم بندی جریان برق ورودی و انتقال و توزیع آن را بر عهده دارند. این وسیله الکتریکی نقش مهمی در سیستم تامین برق، ایفا می کند  وجز ارکان اصلی سیستم های الکتریکی محسوب می شود . وظیفه اصلی این تابلو برق تقسیم و توزیع منبع تغذیه الکتریکی به مدارهای فرعی مختلف است.

اجزای تابلوی توزیع برق چیست؟

اجزای مختلفی در تابلوهای توزیع وجود دارند. مانند: فیوز مینیاتوری یا بریکر(کلید اتوماتیک ، کلید کامپکت ، کلید الکترونیکی ، کلید موتوردار ، کلید ثابت)، شمش کشی، سیم کشی، چراغ های سیگنال، لیبل ها، فن ، هیتر و ترموستات ها، چراغ و میکروسوییچ، گلند ورودی و خروجی، روبند تابلو، داکت کشی ها، ولت متر ، آمپر متر ، فرکانس متر و مجموعه در صورت نیاز،مقره و… که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

انواع تابلو توزیع برق چگونه است؟

بسته به کاربرد تابلو های برق میتوان انواع آن را به شکل زیر دسته بندی کرد:
تابلو برق فشار ضعیف MLVS
تابلو برق مرکز کنترل موتور MCC
تابلو توزیع UB
تابلوهای توزیع Ultimate

قیمت و هزینه طراحی و تولید تابلو های توزیع برق چقدر است؟

طراحی و تولید یک تابلوی توزیع باید به نحوی ایمن و پایدار را باشد که این سیستم از حیث کارکرد طولانی مدت بهینه شده باشد. در برابر نوسان ولتاژ و جریان مقاوم باشد. بتواند اتصال کوتاه را تحمل نماید. از نظر نوسانات الکترومغناطیسی مقاومت خوبی از خود نشان دهد. توانایی کنترل شوک های الکتریکی را داشته باشد.
بر اساس نوع کاربرد و پروژه، قیمت طراحی و تولید تابلوها توسط مخصصین میلان به شما اعلام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
باز کردن چت
پاسخگوی سوالات شما هستیم
کارشناسان میلان الکترونیک آسیا
سلام
هر سوالی دارید، از متخصصین میلان الکترونیک بپرسید .