میلان الکترونیک آسیا

تابلو برق اضطراری چنج آور (Change Over)

change-over-Switchboard


شاید شما هم با مشکل قطعی یا کاهش ولتاژ و جریان برق مواجه شده باشید، سیستم های چنج آور برای حل این مشکل در روند مدارهای مختلف تعریف می‌شود که خود دارای انواع مختلفی است که بنابر نیازهای پروژه از آن‌ها استفاده می‌شود. در این مقاله میلان الکترونیک آسیا به بررسی سیستم های چنج آور دیزل ژنراتور می‌پردازیم.

فهرست مطالب

 

تابلو برق اضطراری

اگرچه ممکن است قطع  شدن جریان برق در یک سیستم، اتفاقی باشد ولی در مدارهای حساس که نباید توقفی در روند آن‌ها ایجاد شود، باید تدبیری وجود داشته باشد که به هر دلیلی با قطع شدن برق اصلی، توقفی در کل سیستم ایجاد نشود. در این موارد از سیستم های برق اضطراری استفاده می‌شود تا بلافاصله بعد از قطعی، برق اضطراری جایگزین برق اصلی شود. از تابلو اضطراری برای  موازی کردن جریان برق شهری با ژنراتور یا UPS استفاده می‌شود.

[/col] [/row]

برق اضطراری UPS

سیستم های UPS یا منبع تغذیه بدون وقفه، از آسیب به مدار و سیستم الکتریکی دربرابر تغییر ولتاژ جلوگیری می‌کند. UPS های کوچکتر معمولا یک باتری در مدار خود دارند که درصورت قطعی یا کاهش ولتاژ با فاصله‌ی زمانی کمتر از 2 میلی ثانیه، باتری را جایگزین برق شهری می‌کند. این‌گونه کل سیستم متوجه قطعی جریان برق نخواهد شد و برق اضطراری وارد مدار می‌شود.

 این سیستم ها معمولا  برای مصارف کوچک‌تر و برق اضطراری خانگی مانند برخی از سیستم های حساس و مهم در منازل و اماکن عمومی یا در ادارات و کارخانجات که لازم است هنگام قطع برق شهر به کار خود ادامه دهند، استفاده می‌شوند.

برق اضطراری چنج آور Change Over

از سیستم‌های برق اضطراری Change Over در موارد امرجنسی که نیاز به عدم توقف در مدار و تغییر در منبع تغذیه به دلیل قطعی به منابعی مانند دیزل ژنراتور اضطراری وجود دارد، استفاده می‌شود. این سیستم‌ها انواع مختلفی دارند ولی معمولا از آن‌ها زمانی که نیاز است به صورت اتوماتیک این روند اتفاق بی‌افتد و دخالت انسانی وجود نداشته باشد، استفاده می‌شود.

به صورت کلی در مواردی که به شکل خودکار نیاز است بین دو ورودی برق تغییر ایجاد شود از سیستم های چنج آور استفاده می‌شود و هر دو ورودی برای یک خروجی تعریف شده و براساس دستورات، هرکدام که لازم است در مدار قرار می‌گیرند.

 بازه‌ی زمانی این تغییر ورودی تا حد زیادی به اندازه ژنراتور مورد استفاده بستگی دارد.

شرکت میلان الکترونیک آسیا دارای سالها تجربه در زمینه اتوماسیون صنعتی است که می‌توانید از صفحه ی اتوماسیون صنعتی میلان دیدن فرمایید و از طریق صفحه خرید تابلو برق صنعتی، استعلام قیمت تابلو برق موردنظر خود را دریافت کنید.

change-over

تابلو برق چنج آور Change Over

تابلو برق چنج‌آور یک تابلو تغییر وضعیت است که شامل مجموعه تجهیزاتی است که جهت تغییرات ایجاد شده در هنگام تعویض ورودی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. تمامی دیزل ژنراتورها، یو‌پی‌اس‌ها و یا منابع دیگری که از برق شهر جدا می‌باشند و برای موارد اضطراری در مدار واقع شده‌اند، تا با قطعی منبع اصلی، وارد مدار شوند نیاز به یک تابلو برق جهت محافظت دارند. این تابلو برق را با نام های مختلفی مانند تابلو برق  (Automatic Transfer Switch ) ATS، تابلو ATS دیزل ژنراتور، تابلو برق دیزل ژنراتور و تابلو برق چنج آور هم می‌شناسند.

 وظیفه‌ی اصلی این تابلو های چنج آور، جایگزین کردن برق شهر با یک یا چند ژنراتور یا UPS  است. با قطع شدن برق شهری یا منبع اصلی، منبع فرعی و ثانویه که همان دیزل است با تثبیت ولتاژ و فرکانس، وارد مدار می‌شود و بعد از وصل شدن برق اصلی، به صورت اتوماتیک از مدار خارج می‌شود. این فرایند از طریق کلید اتوماتیک، کلید کنتاکتور، کلید دوطرفه یا چنج آور موتوردار انجام می‌شود.

در سیستم‌های برقی و الکترونیکی مانند تجهیزات صنعتی و نیروگاه‌ها، چنج آورها برای توزیع برق و انتقال آن به مصرف‌کنندگان نهایی استفاده می‌شوند. همچنین، چنج آورها در سیستم‌های خودروهای برقی و ماشین‌آلات نیز به‌کار می‌روند.

در ادامه در این مقاله میلان الکترونیک آسیا به بررسی این تابلوها می‌پردازیم و انواع آن‌ها، تجهیزات مورد استفاده و کاربردهایشان را باهم بررسی می‌کنیم.

انواع تابلوهای چنج‌آور از نظر ساختار

در قدم اول باید بدانید که پروژه شما به چه نوعی از تابلو نیاز دارد و ابعاد مورد نیاز برای آن چقدر است؟ انواع تابلوهای برق از نظر ساختار به دسته بندی کلی زیر تقسیم می‌شوند.

تابلو برق چنج آور تک فاز

این مدل تابلوهای چنج آور برای موتور‌برق های کوچک و تک فاز مانند مرغداری‌ها، دامداری‌ها، بیمارستان‌ها، گلخانه‌ها و کارخانجات و… کاربرد داشته و طراحی آن بر پایه مصرف توان کل انجام می‌شود.

در تابلو های ژنراتور تکفاز کلید چنج‌آور اتوماتیک یا کلید انتقال دستی دو پل (MTS)  استفاده شده و اتصال از طریق آن‌ها انجام می‌گیرد.

درخصوص انواع تابلوهای برق در مقاله تابلو برق صنعتی توضیح داده ایم و در مقاله خرید تابلو برق سه فاز صنعتی، نکات لاززم قبل از خرید تابلو برق های صنعتی و کارگاهی را توضیح داده ایم و محتوای این مقاله ها می‌تواند برایتان مفید باشد.

electrical-panel

تابلو کنترل parallel و سنکرون

این تابلوها در زمان کمبود برق (نه قطع کامل) کاربرد دارند و جریان خروجی از دو یا چند منبع یا همان دیزل ژنراتور را هم جهت و جمع‌آوری می‌کنند.  این تابلو امکان استفاده از Soft transfer (برگشت برق بدون قطعی) را به شما می‌دهد.

وجود تابلو پارالل دیزل ژنراتور امکان تنظیم پارامترها را با صفحه کیبورد یا نرم افزار به ما می‌دهد. نمایش ولتاژ برق شهری در تابلو پارالل دیزل ژنراتور امکان پذیر است. همچنین فرکانس برق شهری در این تابلو نمایش داده می‌شود و قابل اندازه گیری است و توسط تابلو پارالل دیزل ژنراتور به نمایش در می‌آید. وظیفه ی  حفاظت تکمیلی از پارامترهای الکتریکی، پارامترهای مکانیکی، ژنراتور و موتور برعهده‌ی تابلوهای سنکرون دیزل ژنراتور است. ورودی در این تابلو به صورت آنالوگ یا دیجیتال تنظیم می‌شود. قابلیت تنظیم و اتصال سنسورهای فشار روغن، دمای آب، دور موتور و غیره در تابلو پارالل دیزل ژنراتور وجود دارد.

سیستم‌های سنکرون (پارالل) دیزل ژنراتور نیز برای کارخانجات ، تاسیسات صنعتی و برخی موارد که نیاز به سیستمی با قابلیت اطمینان ایده آل ، بهره وری و ایمنی بالاتر دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تابلو برق چنج آور اتوماتیک

 این تابلوها به صورت اتوماتیک درصورت قطعی جریان و ولتاژ اصلی اتصالات لازم را برقرار کرده و با برقراری مجدد جریان اصلی آن را جایگزین می‌کنند.

تابلوهای برق چنج‌آور اتوماتیک، پرکاربردترین نوع این تابلوهاست. این نوع اتوماتیک تابلو‌های چنج‌آور عملیات تعویض منبع جریان را به صورت اتوماتیک و از طریق یک کلید چنج آور و و یا دو کنتاکتور یا دو کلید موتوردار انجام می‌دهند و خود دارای دو مدل ATS و AMF است که استفاده از آن‌ها در تابلو برق‌های دیزل ژنراتور رایج است.

جهت استعلام قیمت تابلو برق چنج آور اتوماتیک با متخصصین میلان الکترونیک آسیا تماس بگیرید.

 تابلو برق چنج آور AMF

تفاوت این مدل با تابلوهای ATS به نوع تجهیزات کنترلی آن ها باز می‌گردد. تابلو‌های AMF سیستمی برای کنترل دیزل ژنراتور دارند، در حالی که تابلو‌های ATS فقط المان‌هایی برای کنترل بریکر یا کنتاکتور‌های تابلو برق‌های چنج آور را شامل می‌شوند.

اما به طور کلی وظیفه ی سیستم های (Auto Mains Failure) AMF  کنترل و نظارت بر تغذیه بار مصرفی شبکه یا دیزل ژنراتور در زمان بروز اختلال یا خاموشی در شبکه ، حفاظت کلید اتوماتیک دیزل ژنراتور که در مواقع over load و over current باعث قطع شدن مدار می‎‌شود و همچنین هشدار‌دهی به هنگام بروز نقص فنی و خطا است.

تابلو برق چنج آور ATS

تابلو برق چنج‌اور ATS مخفف Automatic Transfer Switch به معنای سوییچ انتقال دهنده اتوماتیک بار می باشد. تابلو برق ATS (چنج آور ) وظیفه تعویض منبع تامین برق را دارد به این معنی که وقتی برق شهر قطع شد باید دیزل ژنراتور را وارد مدار کند.

به دلیل اینکه تابلو برق چنج‌آور دیزل ژنراتور (AST) توانایی انجام عمل قطع و وصل برق شهری و برق اضطراری را دارد از آن می‌توان در ساختمان‌های مسکونی، بیمارستان‌ها، کارخانه‌ها، گلخانه‌ها و … در سطح وسیع بهره برد. البته در هر محیط متناسب با نوع مصرف‌کننده باید تابلوی متفاوتی و با تجهیزات داخلی خاصی مورداستفاده قرار گیرد.

شرکت میلان الکترونیک آسیا با تجربه چندین ساله و نیروی متبحر خود آماده ارائه‌ی مشاوره رایگان در انتخاب پنل کنترل مناسب، طراحی و ساخت انواع تابلوهای دیزل ژنراتور، ارائه ی قطعات مورد نیاز ، پشتیبانی و سرویس دهی دوره‌ای در این زمینه می‌باشد و می‌توانید برای خرید تابلو برق  با ما تماس بگیرید.

تابلو برق چنج اور دستی

این نوع از تابلوها، ساده‌ترین تابلو چنج‌آور به حساب می‌آیند و همان‌طور که از نامشان مشخص است، سوئیچ منبع در تابلو برق چنج آور به صورت دستی انجام می گیرد و شامل یک کلید سه حالته با صفر، یک و دو می‌باشد. صفر برای حالت خنثی و یا خاموش، حالت یک برای برق شهر و حالت دو برای برق اضطراری بکار برده می‌شود.

اهرم قطع و وصل در کلید‌های چنج اور دستی دارای اینترلاک مکانیکی هستند و تنها هنگامی که کلید در حالت قطع است درب تابلو امکان باز و بسته شدن را دارد.

عملکرد این نوع تابلو مانند تابلوهای اتوماتیک چنج‌آور نیست و  به صورت دستی و توسط اپراتور تنظیم می‌شود. و از این نوع تابلو بیشتر در جریان‌های تکفاز استفاده می‌شود و برای جریان‌های سه فاز به ویژه در آمپر‌های بالا  استفاده از تابلوهای دستی چنج آور خطرناک است.

نقشه مدار فرمان سیستم چنج آور

طراحی سیستم چنج آور باید به صورتی باشد که در هر زمان فقط یکی از منابع مورد استفاده قرار گیرد یعنی زمانی که یک منبع وارد مدار می‌شود منبع دیگر قطع باشد. اجزای این مدار فرمان را در ادامه بررسی می‌کنیم.

Command-circuit-map

اجزای تابلو برق چنج‌آور 

این دستگاه‌ها معمولاً شامل ترانس‌های جریان و ولتاژ، دیودها، تریستورها و کنترل‌کننده‌های الکترونیکی هستند. برای انجام عملیات چنج و تغییر سطح ولتاژ یا جریان، سیگنال الکتریکی ورودی به دستگاه تحلیل شده و سپس به‌منظور تولید سیگنال خروجی مناسب، از ترانس‌ها و دیودهای مربوط به چنج آور استفاده می‌شود. در نتیجه، چنج آورها ابزاری کارآمد برای تغییر سطح ولتاژ و جریان در سیستم‌های برقی و الکترونیکی هستند. از سایر تجهیزات تابلوهای چنج آور شامل موارد زیر است:

 • کلید چنج آور
 • کلید فرمان
 • میکروسوئیچ
 • کنترل فاز
 • تایمر
 • کنتاکتور
 • ترمینال
 • برد کنترل منبع اضطراری
 • شارژر باتری منبع اضطراری
Contactor-key

کاربرد تابلوهای چنج آور دیزل ژنراتور

از این تابلوها در فضاهای حساس به قطعی جریان استفاده می‌شود. سوئیچ‌های تغییر الکتریکی کاربردهای گسترده‌ای دارند، چه کاربردهای خانگی ساده و چه کاربردهای مهم تجاری و صنعتی.  بسیاری از صنایع دارای سیستم های الکتریکی بزرگ و پیچیده با ژنراتورهای متعدد و نقاط دسترسی برای اتصال و قطع از شبکه اصلی در صورت نیاز هستند.

 یکی از مکان های دیگر که همواره نیاز به جریان برق دارد، بیمارستان است. اگر بیمارستان به ژنراتور یا یو پی اس مجهز باشد، در صورت قطع شدن برق بلافاصله ژنراتور یا UPS شروع به کار می کند.

از موارد دیگر کاربردهای تابلوهای برق چنج آور می‌توان به موارد زیر اشاره داشت.

 •  مخابرات و شبکه های داده
 • کارخانه ها و فرآیندهای صنعتی
 • بیمارستان ها و مراکز درمانی
 • امکانات آموزشی
 • مراکز خرید
 • انبارها
 • کسب و کارهای کوچک و متوسط

طراحی و ساخت تابلوهای چنج آور

طراحی و ساخت تابلوهای چنج آور ساده ولی حساس است که باید براساس موقعیت و نیاز پروژه تعریف ‌شود. با اطلاعاتی که بالاتر توضیح دادیم انواع تابلوهای چنج آور و تجهیزات آن ها را بررسی شد ولی اگر نیاز به خرید تابلوهای چنج آور دارید، بهتر است طراحی و ساخت این تابلوها را به افراد متبحر و با تجربه بسپارید.

 تیم مهندسی میلان الکترونیک آسیا از ابتدای مشاوره پروژه تا مراحل پشتیبانی و سرویس دهی بعد از اتمام پروژه با شما همراه خواهد بود.

نقشه تابلو برق اضطراری اتوماتیک چگونه است؟

طراحی سیستم چنج آور باید به صورتی باشد که در هر زمان فقط یکی از منابع مورد استفاده قرار گیرد یعنی زمانی که یک منبع وارد مدار می‌شود منبع دیگر قطع باشد.

تابلو چنج آور دیزل ژنراتور چیست؟

تابلو برق چنج‌آور یک تابلو تغییر وضعیت است که شامل مجموعه تجهیزاتی است که جهت تغییرات ایجاد شده در هنگام تعویض ورودی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. دیزل ژنراتورها از برق شهری جدا می‌باشند و برای موارد اضطراری در مدار قرار می‌گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
باز کردن چت
پاسخگوی سوالات شما هستیم
کارشناسان میلان الکترونیک آسیا
سلام
هر سوالی دارید، از متخصصین میلان الکترونیک بپرسید .